ش. دسامبر 28th, 2019

زندگی با علمی نو و عشقی تازه

با علم,خوب زندگی کنیم

ازدواج سفید چیست؟

ازدواج سفید یک نوع همخانه شدن و زندگی مشترک میان افراد است بدون آنکه هیچ گونه ازدواج و یا سند رسمی بین آن افراد صورت پذیرد. پیدایش ازدواج سفید در کشور امریکا در اواسط قرن نوزدهم رواج پیدا کرد که این موضوع با هدف جنبش آزادی زن صورت پذیرفت و بعدها باعث ایجاد انقلاب جنسی شده و رفتارهای ناهنجار و نامتعارف را برای افراد ایجاد نمود.

مقاله ازدواج سفید

ازدواج سفید چیست، ازدواج سفید در تعریف کلی نوعی زندگی مشترک زن و مرد و همخانه شدن آنها می باشد بدون آنکه هیچ ازدواج رسمی و معتبری میان این دو شخص صورت بگیرد. در جوامع غربی زندگی مشترک به عنوان یکی از رسوم و قوانین قضایی با توافق طرفین که یکی از شیوه‌های زندگی بود و توسط افراد مختلف مورد استفاده قرار می‌گرفت، به حساب می آید. این پدیده برای اولین بار در کشورهای غربی نظیر آمریکا و در پی جنبش آزادی زن به وجود آمد.

هدف از ایجاد این جنبش ایجاد تحول در نظام اقتصادی اجتماعی و سیاسی جامعه حاکم بر کشور ایالات متحده آمریکا بود و هدف اصلی این بود تا شرایط عادلانه و مساوی برای حقوق مرد و زن برای بحث ازدواج ایجاد گردد. اما در عمل چیز دیگری اتفاق افتاد و بعدها انقلاب های جنسی بسیار زیادی در این زمینه به وجود آمد و رفتارهای ناهنجار و نا متعارفی در پی ازدواج سفید به وجود آمد که به غلط از آن تحت عنوان آزادی زن یاد می شد.

ازدواج سفید چیست؟

طبق آمار بیشتر زوج‌های آمریکایی قبل از آنکه به صورت کامل ازدواج کنند برای مدتی زیر یک سقف زندگی می کنند. همچنین طبق آماری که در اواخر قرن در سال ۱۹۹۴ در کشور آمریکا منتشر شد چیزی در حدود ۴ میلیون آمریکایی بدون آن که با یکدیگر ازدواج رسمی انجام دهند زیر یک سقف با یکدیگر زندگی کرده و به گذران عمر می پرداختند.

این موضوع در حالی بود که تا قبل از سال ۱۹۷۰ زندگی بدون ازدواج در کشور آمریکا کاملا غیر قانونی تلقی می شد. همچنین مقامات از سال ۱۹۹۰ تا ۲۰۰۰ میلادی تعداد افرادی که بدون ازدواج رسمی و با ازدواج سفید با یکدیگر زندگی کرده اند چیزی در حدود ۱۰ برابر افزایش داشته و در حال حاضر زندگی به صورت ازدواج سفید کاملاً عادی در روند آشنایی میان افراد در کشور آمریکا در جریان می باشد.

مشکلات به وجود آمده در پی انجام ازدواج سفید چیست؟

ازدواج سفید در کل باعث ایجاد یک سری مشکل و پیامد منفی می‌ گردد که از جمله مهمترین آنها مواردی است که در زیر به آنها اشاره خواهیم کرد:

  • از بین رفتن تعهد و وفاداری زوجین به یکدیگر
  • افزایش احتمال خیانت جنسی میان زوجین
  • نگاه بعضی افراد به صورت وقت‌گذرانی و تفریحات مجردی به موضوع ازدواج سفید
  • ایجاد مشکلات در روابط خانوادگی در صورت انجام ازدواج سفید
  • از بین رفتن حمایت عاطفی و مالی خانواده ها در پی انجام ازدواج سفید و عدم پذیرش این موضوع به سمت آن ها
عواقب ازدواج سفید چیست؟

در حالت کلی ازدواج سفید حالتی موقت بی تعهد و آزمایشی داشته و این موضوع باعث می گردد تا بسیاری از فواید و نکات مثبت که در ازدواج رسمی برای دو طرف ایجاد می گردد، از بین برود. با توجه به اینکه هیچ گونه قطعیتی در مورد ثبات و طول عمر ازدواج سفید وجود ندارد، هر دو طرف از انجام سرمایه گذاری عاطفی و احساسی تا حد بسیار زیاد پرهیز کرده و سرمایه گذاری ازدواج سفید برای هر دو طرف می تواند بسیار پر خطر باشد.

همچنین در این نوع زندگی کردن با یک فرد به جای ازدواج کردن با او تا حدود زیادی می تواند جذابیت ازدواج را برای فرد از بین برده و حتی در صورتی که فرد بخواهد به صورت دائم با فردی که ازدواج سفید با او انجام داده ازدواج نمایند احتمال موفق شدن زندگی این دو به صورت بسیار زیادی کاهش پیدا می کند چرا که به موضوع تعهد بر ازدواج سفید توجه ویژه نشده است.

دلایل گرایش افراد به انجام ازدواج سفید چیست؟

در حالت کلی دلایل بسیار زیادی وجود دارد که افراد مختلف به این فکر افتادند که ازدواج سفید انجام دهند که از جمله مهمترین آنها می توان به سخت بودن شرایط اقتصادی و مالی موجود برای افراد جهت انجام ازدواج رسمی و همچنین نپذیرفتن مسئولیت یا میل بسیار زیاد به انجام رابطه غیر شرعی و همچنین تاثیرات بسیار زیادی که رسانه‌ها و فرهنگ غربی برای جوامع مختلف ایجاد نموده اشاره نمود.

همچنین موضوع افزایش آمار طلاق نیز باعث شده تا بسیاری از افراد به فکر ازدواج سفید افتاده و از انجام ازدواج رسمی صرف نظر نمایند.

پیامدهای منفی انجام ازدواج سفید چیست؟

در حالت کلی با توجه به نظر دین مبین اسلام ازدواج سفید یک امر کاملاً حرام به حساب آمده و به نوعی زنا به حساب می‌آید و فرزندی که از ازدواج سفید به وجود بیاید مشروعیت قانونی نداشته چرا که نسبت پدر فرزندی به صورت کامل در این گونه افراد قابل اثبات نمی باشد.

همچنین در چنین موارد اکثر خانم ها برای آنکه آبرویشان از بین نرود به دنبال اثبات رابطه پدر و فرزندی نرفته و ادعای صیغه بودن نیز نمی‌توانند بکنند چرا که در صورتی که مرد بخواهد ادعای صیغه بودن کند ادعای زن به خاطر ثابت نبودن این موضوع قابل پیگیری و اثبات نمی باشد.

با توجه به این موضوع فرزندان بسیار زیادی به وجود می آیند که هیچگونه خانواده و یا پدری برای آنها باقی نمانده و در نتیجه آنها هیچ بهره ‌ای از والدین خود نبرده و والدین آنها نیز از آنها هیچ بهره‌ای نمی‌برد. اگرچه این کودک نیز مانند کودکان دیگر دارای حقوق می باشند، اما هیچکس حضانت چنین افرادی را بر عهده نمیگیرد.

باید یک پروسه بسیار سخت و دشوار قانونی طی شود که در چنین مواردی حضانت فرزندان که از طریق ازدواج سفید به وجود آمده‌اند به مادر سپرده شده و در نتیجه مادر از نظر روحی و روانی بسیار زیاد شکست خورده و در بلاتکلیفی بسیار زیادی به سر می برد.

وضعیت قانونی ازدواج سفید در در داخل کشور

در حالت کلی ازدواج سفید در کشور عزیزمان ایران به رسمیت شناخته نشده و تنها ازدواج هایی که به صورت رسمی در دفاتر ازدواج ثبت شوند به عنوان ازدواج رسمی به حساب می آیند. در ازدواج های رسمی تکلیف دو طرف مشخص بوده و هر اتفاق بعد از ازدواج بیفتد قانون به عنوان واسط وظیفه ایجاد مسئولیت دو طرف را بر عهده می گیرد.

همچنین در صورتی که در بین طرفین اختلاف و یا موارد مجرمانه ای صورت پذیرد که این موضوع به صورت کامل قابل پیگیری می باشد اما جمهوری اسلامی ایران که تابع دین مبین اسلام می باشد به هیچ وجه ازدواج سفید را به رسمیت نشناخته و آن را جرم به حساب می آورد. همچنین به هیچ وجه برای افرادی که به ازدواج سفید می پردازند مسئولیت پیگیری تفاوت آن را برعهده نگرفته و با این افراد نیز به صورت مجرم برخورد می نمایند.