پ. ژانویه 2nd, 2020

زندگی با علمی نو و عشقی تازه

با علم,خوب زندگی کنیم

اعتیاد به فضای مجازی

فجازی

اعتیاد به فضای مجازی از مهمترین معضلات و مشکلاتی است که در صورت استفاده بیش از حد از فضای مجازی و گذراندن اوقات فراغت و وقت خود در این فضا به آن دچار خواهیم شد. یکی از بزرگترین معضلات و مشکلاتی که در زندگی امروزه بشرجوانان نوجوانان و حتی خانواده ها درگیر آن هستند مشکلات فضای مجازی و اعتیاد به فضای است. در صورت استفاده درست از فضای مجازی هیچ گونه مشکل و معضل دیگری از طریق آن پیش نمی آید، اما نوع استفاده و نگرش افراد باعث می شود که به این فضا اعتیاد پیدا کرده و دچار مشکلاتی شوند. فضای مجازی مکانی است که در آن افراد مختلف با هر نوع سلیقه و رفتاری به راحتی تمام می توانند به تمامی اطلاعات و زمینه هایی که به آن نیاز دارند دست یابند. همچنین فضای مجازی در کنار جنبه های مثبتی که دارد می‌تواند آسیب‌های جدی از جمله اعتیاد به فضای مجازی را به وجود بیاورد. در صورتی که به صورت بیمارگونه و افراطی و بیش از حد بخواهیم به فضای مجازی را بیاوریم دچار اعتیاد به فضای مجازی می شویم.

این نکته نیز حائز اهمیت است که برخی افراد به خاطر شغل یا کاری خود با اینترنت و فضای مجازی سر و کار دارند و باید گفت که نمی توان این افراد را مورد اعتیاد به فضای مجازی دانست. ولی باید گفت اگر سایر افراد در صورتی که وقت خود را در فضای مجازی به گونه‌ای بگذرانند که از کارهای دیگر خود مانند مطالعه ، خواب ، دید و بازدید ، تغذیه و غیره فاصله بگیرند می توان گفت این افراد دچار اعتیاد به فضای مجازی هستند.
علائم اعتیاد به فضای مجازی
وابستگی بیش از حد به گوشی تلفن همراه تبلت و یا هر وسیله دیگری که به وسیله آن وارد فضای مجازی می شویم به گونه‌ای که حتی در مکانهایی مانند سرویس بهداشتی و یا حمام و یا در حال رانندگی نیز در حال استفاده از این وسایل و فضای مجازی هستیم.
در صورتی که به سردرد های عصبی و اضطراب ها و تشویش های پنهان دچار شویم.
ایجاد انزوا ، دوری از فامیل و آشنایان و دوست و اقوام و همچنین گوشه گیری از علائم مهم اعتیاد به فضای مجازی است.

در صورتی که درس و کار خود دچار پسرفت و یا افت شویم.
افرادی که دچار اعتیاد به فضای مجازی هستند شدیداً در مواقعی که آنتن گوشی خود را از دست می دهند دچار اضطراب و نگرانی می شوند و خواهان این هستند که در مکانی قرار بگیرند که گوشی و یا وسیله هوشمند آنها آنتن داشته باشد.
افرادی که دچار اعتیاد به فضای مجازی هستند کنترل رفتار ضعیفی داشته و به شدت پرخاشگری می‌کنند.
افرادی که دچار اعتیاد به فضای مجازی هستند تمرکز و حافظه آنها به خوبی عمل نکرده و دچار مسخ شدگی شخصیت در خود می شوند.

راه حل های خلاصی از اعتیاد به فضای مجازی

افرادی که دچار اعتیاد به فضای مجازی هستند برای اینکه بتوانند از اعتیاد به فضای مجازی خلاص شوند ابتدا باید زمان مورد نظر خود را که در فضای مجازی می‌گذرانند محدود کرده و به مرور این زمان را به حداقل برسانند. خانواده ها نیز باید در منزل و محیط خانواده یک قانون فراگیر برای تمامی افراد خانواده در نظر بگیرند که بر طبق آن قانون تمامی افراد خانواده فقط به صورت مشخصی از فضای مجازی استفاده کرده و برای این قانون هیچ گونه استثناء قائل نشوند.

همچنین ورزش کردن و انجام انواع ورزش ها می تواند به افرادی که دچار اعتیاد به فضای مجازی هستند کمک شایانی نماید. در پایان باید به این نکته اشاره کنیم که در صورتی که فرد در گام اول به صورت ۴۸ ساعته و در مرحله دوم به صورت ۷۲ ساعت از فضای مجازی استفاده نکند به فرد کمک می‌کند تا بتواند دچار خودکنترلی بیشتری شود و به مرور زمان بتواند به صورت کامل از معضل اعتیاد به فضای مجازی رهایی یابد.