س. فوریه 18th, 2020

زندگی با علمی نو و عشقی تازه

با علم,خوب زندگی کنیم

تاثیرات کلی بازی های رایانه ای بر کودکان

بازی‌های رایانه‌ای مواردی هستند که در زندگی امروز بشر بسیار زیاد مورد توجه کودکان و نوجوانان که در این جامعه زندگی می‌کند قرار می‌گیرد این بازی‌ها می‌توانند در صورتی که به صورت صحیح و درست از اینها استفاده شود دارای فواید فراوان باشند و در صورتی که از آنها به صورت غیر صحیح و نامعقول استفاده کنیم می‌تواند خطرات جبران ناپذیری را به ارمغان آورد.

بازی ‌های رایانه‌ ای می‌تواند با توجه به نوع استفاده تاثیرات مثبت و منفی زیادی بر روی کودکان و نوجوانان حاضر در سطح جامعه بگذارد. بازی های رایانه ای دارای تنوع بسیار زیادی هستند بیشترین  قشری از جامعه که به سمت بازی های رایانه ای تمایل دارند کودکان و نوجوانان می باشند این موضوع باعث شده تا بازی های رایانه ای و همچنین فواید و مضراتی که دارند مورد توجه روان شناسان و متخصصین علوم رفتاری واقع گردد. در حالت کلی باید بگوییم که در صورت استفاده درست از بازی‌های رایانه‌ای می‌توان زمینه‌های رشد و توسعه فکری کودکان و نوجوانان را فراهم کرد و همچنین در صورتی که از انواع بازی های رایانه ای نامناسب سن کودکان و همچنین به صورت صحیح مورد استفاده قرار نگیرند عوامل ماند و خشونت بی بند و باری و کم تحرکی را برای کودکان و نوجوانان به ارمغان می آورد. همانطور که میدانیم قبل از آنکه بخواهیم به حل مشکلی بپردازیم باید چرایی ها و فواید و مضرات آن روش را به خوبی شناسایی کرده و سپس نسبت به انجام روش های مختلف برای حل مشکل و یا پیش برد فعالیت مورد نظر تصمیم گیری نماییم.

فواید بازی های رایانه‌ای

 • کودکانی که دارای بیماری های مزمن مانند اوتیسم، افسردگی و پارکینسون هستند می توانند با انجام منظم بازی های رایانه ای به مرور دیوار استقامت روحیه خود افزایش دهند و به فرآیند بهبود این بیماری‌ها کمک شایانی نماید
 • بازی های رایانه ای انواع مختلفی دارد که یکی از انواع بازی ها بازی های حرکتی و پر جنب و جوش می باشد که طبق پژوهش دانشمندان استفاده از این بازی برای کودکان کم سن و سالی که دارای کم تحرکی هستند و در سنین پیش دبستانی می باشند می تواند بسیار مفید باشد
 • همچنین انجام بازی‌های رایانه‌ای می‌تواند به افرادی که دارای استرس شدید و افسردگی هستند کمک زیادی کند تا جایی که بتوانند به صورت کامل بر مشکلات خود غلبه نمایند همچنین برای افراد مذکور می‌تواند حس آرامش خوبی را برهم بزند و از میزان افسردگی و استرس آنها تا حدود قابل توجهی  بکاهد.
 • شاید باورتان نشود اما بازی های کامپیوتری می تواند در تقویت قوای بینایی نیز نقش بسیار مثبت داشته باشد دانشمندان به این نتیجه دست یافتند که افراد مبتلا به بیماری آب مروارید می‌تواند با انجام بازی‌های که هدف آن شلیک به یک هدف مشخص می باشد قدرت بینایی خود را تا حدود زیادی تقویت نمایند.
 • چیزی که مشخص است در بیشتر بازی های کامپیوتری نیاز به واکنش سریع و تصمیم گیری در آن واحد می باشد دانشمندان در این زمینه به نتایج اعتراض دست یافتند و چیزی که عنوان کرده اند که بازی های  رایانه ای می تواند به مغز برای افزایش سرعت تصمیم گیری کمک شایانی نماید. بازی هایی که نیاز به واکنش سریع و تصمیمی در آن واحد دارند به کاربر این کمک را می‌کنند که اطلاعات واقعیت را سرقت کرده و نسبت به آنها واکنش درست و به جا انجام دهد.
استفاده ناصحیح از بازی های رایانه ای

 مضرات بازی های رایانه ای

همانطور که گفته شد در صورت استفاده غیر صحیح از بازی های رایانه ای، بازی های رایانه ای  می تواند آثار مخربی را برجای بگذارد. ما به مهم‌ترین مضرات بازی‌های رایانه‌ای اشاره می کنیم :

 • ایجاد بیماری انگشت نینتندو یا نینتن دینیتیس
 • ایجاد مشکلات بینایی در صورت استفاده بیش از اندازه از بازی های رایانه ای
 • ایجاد رفتارهای خشونت آمیز و نابهنجار در صورت استفاده از بازی هایی که مناسب سنین افراد نمی باشد
 • ایجاد کم تحرکی و در نهایت کاهش و افزایش وزن غیر منقول
 • ایجاد اعتیاد در فرد به علت استفاده بیش از حد بازی های رایانه ای
 • و در موارد حاد مرگ و یا سندروم تونل کارپال

1 thought on “تاثیرات کلی بازی های رایانه ای بر کودکان

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.