د. دسامبر 30th, 2019

زندگی با علمی نو و عشقی تازه

با علم,خوب زندگی کنیم

دانستنی هایی در مورد تکنولوژی ربات انسان نما

ربات انسان نما تکنولوژی و فناوری است که با توجه به پیشرفت روز افزون تکنولوژی در زمینه‌های مختلف بشر توانسته به این تکنولوژی نیز در ابعاد بسیار وسیع دست یابد. ربات انسان نما از نظر شکل ظاهری بسیار به انسان نزدیک بوده و دارای تمامی جزئیات ظاهری مانند دست و پا و گوش و بینی و غیره می باشد.

وقارفرد دات کام

ربات انسان نما تکنولوژی و فناوری است که با توجه به پیشرفت روز افزون تکنولوژی در زمینه‌های مختلف بشر توانسته به این تکنولوژی نیز در ابعاد بسیار وسیع دست یابد. ربات انسان نما از نظر شکل ظاهری بسیار به انسان نزدیک بوده و دارای تمامی جزئیات ظاهری مانند دست و پا و گوش و بینی و غیره می باشد.

ربات انسان نما همانطور که از اسمش پیداست به روبات هایی گفته می شود که از لحاظ شکل و ظاهر و خصوصیات کلی دارای ظاهری بسیار به انسان شبیه است ولی در باطن یک ماشین بوده و دارای تکنولوژی های منحصر به فرد خود می باشد. ربات انسان نما می تواند در جوامع مختلف که انسان ها در آن فعالیت دارند و ابزارهایی که توسط انسان ها ساخته شدند تعامل داشته و به خوبی ارتباط برقرار کند به عنوان مثال میتواند راه بروند صحبت کند جسم را بردارد از موانعی بپرد یا در محیط کار به فعالیت بپردازد.

 در حالت کلی باید بگویم که ربات انسان نما از نظر شکل ظاهری و همچنین خصوصیات ظاهری بسیار زیاد و اگر با کمی اغراق بگویم که کاملا شبیه انسان ها بوده از نظر اعضای ظاهری دارای یک سر دو دست و دو پا می باشد و جزئیات ظاهری نیز مانند انگشتان، چشم، لب، بینی، دهن و غیره به خوبی در ربات انسان نما لحاظ می گردد.

توضیحات تکمیلی در مورد ربات انسان نما

ربات انسان نما دارای تعداد زیادی سنسور و الگوریتم‌های پیشرفته و پیچیده ای است که باعث می شود ربات بتواند در کالبد ظاهر یک انسان درآمده و توانایی های او را مانند شنیدن، دیدن، ارتباط، با محیط و یادگیری و رفتارهای مختلف و همچنین در موارد پیشرفته توانایی های ذهنی انسان ها را نیز تقلید نماید. با توجه به پیشرفت هایی که در زمینه تکنولوژی ربات انسان نما به وجود آمده است اما هنوز نیز در مواردی که در این زمینه به بهره برداری رسیده اند دارای یک مشکل بزرگ هستند و آن بی احساس بودن نحوه صحبت کردن آنها و همچنین رفتار کردن آنهاست.

اریکا یک نمونه تکامل یافته ربات انسان نما

به تازگی یک نمونه ربات توسط کارشناسان و محققان ژاپنی به نام اریکا ارائه کرده است که سازندگان این ربات انسان نما ادعا دارند که ربات شان روح دارد و بسیار خوب عمل می کند و قرار است که از این ربات انسان نما به عنوان یک مجری اخبار استفاده نمایند. سازنده اصلی ربات اریکا پروفسور هیروشی ایشیگورو میباشد و برای این روبات صدایی شبیه به یک انسان ۲۳ ساله در نظر گرفتند و ادعایی که می شود این است که سیستم سخنگوی که بر روی این روبات به کار گرفته شده دارای پیچیده ترین هوش مصنوعی در نوع خود می باشد. همچنین تیم سازنده این روبات بیکار ننشسته و باز هم به فکر پیشرفت و ارتقای این روبات می باشند و طبق اخباری که اعلام شده قرار است تا سال دیگر این ربات از آگاهی مستقل برخوردار باشد.

 البته در مورد ساخت اریکا باید بگویم که دو استاد دانشگاه اسوکا و کیو تو هم در ساخت آن کمک های شایانی کردند. سازنده یعنی دکتر ایشیگورو اعلام کرده است که این روبات قرار است اخبار هایی که توسط انسان جمع آوری شده اند را به صورت سازمان یافته به واسطه هوش مصنوعی که در خود دارد بخواند. البته در مورد محدودیت های این روبات نیز باید بگویم که این روبات دارایی محدودیت هایی هم هست به عنوان مثال نمی تواند بازوهای خود را تکان دهد ولی قابلیت تشخیص صدا را دارد و می تواند بفهمد که صدا از کدام سمت می آید.

More Stories