س. فوریه 18th, 2020

زندگی با علمی نو و عشقی تازه

با علم,خوب زندگی کنیم

دانستنی های لازم در مورد روش های تربیت فرزندان

تربیت فرزند آن موضوعی است که ذهن تمامی والدین و از زمان به دنیا آمدن فرزندانشان تا زمانی که آنها در قید حیات هستند به خود درگیر می کند برای تربیت فرزندان روش‌های تربیتی فراوانی وجود دارد که بعضی از این روش ها کامل مستبدانه و غلط بوده و در صورت استفاده از آنها مانند روش های پرخاشگرانه نسبت به فرزندان هیچ نتیجه مثبتی به دست نمی آید.

تربیت فرزندان در کانون خانواده بهتر است به وسیله والدین آگاه صورت بگیرد تا از این طریق بتوان شخصیتی درست و آگاه برای آینده فرزندان خود بسازیم. یکی از بهترین روشهای تربیت فرزندان این است که به خوبی شخصیت و خلق و خوی کودک خود را شناسایی کنیم که این موضوع باعث درک و شناسایی بهتره تمایلات و خواسته ها و همچنین استعدادهای کودکان ما می شود. 

به گفته منتقدان و روانشناسان و همچنین کارشناسان کودک روش‌های متفاوتی برای تربیت فرزندان وجود دارد که والدین می‌توانند با فراگیری این روشها به صورت اصولی به تربیت صحیح و درست فرزندان خود بپردازند و شخصیتی سالم را برای فرزندان خود به ارمغان آورد. همچنین باید بگویم که از نظر روانشناسی یک روش قطعی و صحیح و بدون جنگ برای تربیت فرزندان وجود ندارد.

انواع روش های تربیت فرزندان

از دیدگاه کارشناسان و روانشناسان فعال در حوزه کودکان در حالت کلی چهار روش برای تربیت فرزندان وجود دارد که به شرح زیر می باشد :

  • استفاده از محبت کم و همچنین ایجاد محدودیت کم برای فرزند
  • به کارگیری محبت کم توسط والدین و همچنین در نظر گرفتن محدودیت های زیاد برای فرزند
  • والدین محبت فراوانی به فرزند خود نمایند و همچنین محدودیت های کمی را برای فرزند در نظر بگیرند
  • استفاده از محبت فراوان و در عین حال در نظر گیری محدودیت های زیاد برای فرزند

نحوه استفاده صحیح از روش های تربیت فرزندان

در کل باید بگوییم طرز برخوردی که والدین با کودکان خود دارند به صورت کامل دقیق و مستقیم بر رفتار تربیتی آنها با فرزندانشان اثر می گذارد. زمانی که سخن از روشهای تربیت فرزندان به میان می آید کاربردهای مانند میزان محبت و صمیمیت و همچنین محدودیت و عدم انجام برخی رفتار است که توسط والدین برای فرزندان شان  وضع می گردد. از سوی دیگر والدین نمی توانند برای ایجاد محدودیت برای فرزندان خود در برابر رفتارهای ناپسند و نادرست او عمل غیر عادی و تندی از خود نشان ندهند فقط با استفاده از یک الگوی رفتاری مقابل رفتار اشتباه او بایستند تا او متوجه اشتباهش گردد.

از جمله بدترین واکنش‌های تند که والدین نسبت به کودکان خود انجام دهند استفاده از تنبیه بدنی است که این نوع روش تربیتی در واقع می توان گفت که هیچ گونه تاثیر مثبتی بر رفتار و همچنین تربیت فرزندان دارد اما اگر از یک واکنش درست و اصولی در تربیت فرزندان استفاده کنیم قطعاً به نتیجه بهتری در تربیت فرزندان خود دست می یابیم.

یکی دیگر از روش هایی که در صورت استفاده درست و متعادل از آن می‌توان به نتایج خوبی در تربیت فرزند رسید این است که والدین وقت زیادی را با فرزندان خود گذرانده و به خوبی به آنها محبت کرده و به آنها تعامل کافی داشته باشند تا فرزندان به خوبی بتوانند به والدین خود در تمامی ابعاد زندگی شان تکیه کرده و حتی در بسیاری از مسائل خود از آنها عذرخواهی کرده و با توجه به نظر والدین خود نسبت به مسائل پیش آمده در زندگی روزمره شان تصمیم گیری نمایند. همیشه استفاده از روش به کارگیری محدودیت های فراوان برای تربیت فرزندان از روش اصولی و صحیح از نظر کارشناسان و روانشناسان می باشد چراکه در حالت کلی آدمی زیباست و همانطور به رفتار های زیبا و محبت آمیز تمایل و گرایش بیشتری دارد و در نتیجه وقتی فرزند از سمت والدین خود دائماً رفتارهای سلطه جویانه و مستبدانه دریافت کند از کانون خانواده به مرور جدا شده و به افراد بیگانه موجود در جامعه روی آورد و آنها را محرم راز خود می داند. در حالت کلی در تربیت فرزندان بهتر است به اصل تعادل توجه ویژه ای گردد.

2 thoughts on “دانستنی های لازم در مورد روش های تربیت فرزندان

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.