س. فوریه 18th, 2020

زندگی با علمی نو و عشقی تازه

با علم,خوب زندگی کنیم

روش های دوری از آسیب های فضای مجازی

آسیب های فضای مجازی موضوعی است که در صورتی که به صورت اصولی و صحیح از فضای مجازی و فضای اینترنت استفاده نگردد می تواند اثرات مخربی را برای تمامی اقشار جامعه به ارمغان آورد. کارشناسان و منتقدان یکسری روش های اصولی و صحیح را پیشنهاد می‌کند که با استفاده از آن می توان از بار منفی آسیب های فضای مجازی به صورت چشمگیری کاست.

آسیب های فضای مجازی معضلی است که در صورت استفاده غیر اصولی از فضای مجازی و همچنین استفاده بیش از حد و اعتیاد به فضای مجازی می تواند گریبان هر فردی در جامعه را بگیرد. همچنین با توجه به مطرح شدن موضوع جامعه الکترونیک و همچنین پیشرفت روز افزون فضاهای مجازی از جمله اینترنت و دیگر فضاها تقریبا می‌توان گفت که زندگی افراد بدون استفاده از اینترنت و فضای مجازی مختل می‌شود و به طور کلی فضای مجازی هم مانند دیگر نیازهای افراد مانند آب، برق، گاز و غیره شده و تقریباً می‌توان گفت که بدون حضور اینترنت و فضای مجازی بسیاری از نیازهای افراد مختلف جامعه مختل می گردد.

آسیب های فضای مجازی

برای جلوگیری و یا همچنین دوری از آسیب های فضای مجازی در ابعاد اجتماعی شغلی و غیره یکسری راهکارهایی برای افراد مختلف جامعه در نظر گرفته شده که در صورتی که از این راهکارها در مواقع لزوم و در شرایط مناسب و اصولی استفاده شود می تواند اثرات مفیدی را  به ارمغان آورد.

آسیب های فضای مجازی از منظر والدین

والدین نیز می توان با یک سری رفتار از آسیب های فضای مجازی برای فرزندانشان به صورت جدی جلوگیری کند برای مثال می توانند اوقات فراغت بیشتری را با فرزندان خود گذرانده و به تفریح و سرگرمی با فرزندان خود در فضای بیرون از محوطه فضای خانه بپردازند به گونه ای که خلاء عاطفی و احساسی فرزندان به صورت کامل پوشش داده شده و فرزندان هیچگونه کمبودی را احساس نکند. همچنین زوجین نسبت به یکدیگر نیز می‌تواند با انجام همین رفتار پایانی پرکردن کامل حلقه های عاطفی و احساسی به صورت فیزیکی برای یکدیگر از آسیب های فضای مجازی نسبت به خودشان نیز بهتر خواهند شد. در حالت کلی باید بگویم آسیب های فضای مجازی بدترین و مهمترین نوع آسیبی که فضای مجازی ایجاد می‌کند این است که فرد با روی آوردن به فضای مجازی به مرور به صورت کامل از کانون خانواده و یا دوستان و نزدیکان خود جدا شده و سعی می‌کند تمام وقت خود را در فضای مجازی بگذارد و به مرور به این فضا اعتیاد پیدا می‌کنند.

آسیب های فضای مجازی برای خردسالان و نوجوانان

در حالت کلی می‌توانیم بگوییم که بیشتر کسانی که از فضای مجازی و اینترنت استفاده می‌کنند خردسالان و نوجوانان و جوانان هستند. یکی از بهترین روش هایی که برای کاهش آسیب های فضای مجازی می توان در نظر بگیریم استفاده از فرهنگ سایه های اصولی و سریع در جهت کاهش آسیب های فضای مجازی است و در صورت فقدان این فرهنگ سازی ها اثرات منفی و آسیب های فضای مجازی بیشتر بروز خواهد داد.

در نتیجه آموزش و همچنین اطلاع رسانی این که چگونه به صورت صحیح از فضای مجازی استفاده کنیم می‌تواند نتایج اثر بخشی را به ارمغان آورد. نهادهای دولتی نیز می توانند با برقراری کلاس های آموزشی مختلف در مدارس و دانشگاه ها و آگاهی نوجوانان و جوانان به صورت کامل در مورد مزایا و معایب این فناوری همه گیر آنها را آگاه ساخته و تمام نکات لازم را به آنها گوشزد کنند و روشهای صحیح را به خوبی به آنها بیاموزند.

نظر کارشناسی در مورد آسیب های فضای مجازی

کارشناسان نیز پیامدهای اخلاقی و همچنین جسمی که انواع لوازم دیجیتال و دارای تکنولوژی برای افراد جامعه به بار می‌آورد را تایید می کند توصیه می‌کنند که با استفاده از روش های ذکر شده در بالا سعی در کاهش آسیب های فضای مجازی برای تمامی افراد حاضر در جامعه بکنیم.

1 thought on “روش های دوری از آسیب های فضای مجازی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.