ی. دسامبر 29th, 2019

زندگی با علمی نو و عشقی تازه

با علم,خوب زندگی کنیم

سالمندی یا پیری زودرس

پیری زودرس و علائم آن

مسن تر بنظر رسیدن نسبت به چیزی که واقعا هستیم، یکی از نشانه های اصلی پیری زودرس است. در این مقاله به علل اصلی پیری زودرس و چگونگی تأثیر آنها بر ظاهر شما و همچنین علائم هشدار دهنده پیر شدن زودرس می پردازیم.

پیری زودرس باعث می شود افراد نسبت به سن واقعیشان پیرتر به نظر برسند و در نتیجه صورت آنها دچار افتادگی پوستی، چین و چروک، و … شود.

در حالی که بعضی از افراد جامعه پیری زودرس را در اوایل دهه دوم زندگیشان تجربه می کنند؛ روش های مشخصی برای جلوگیری از ابتلا به آن وجود دارد، و همچنین راه هایی برای درمان این بیماری در صورتی که قبلاً علائم قابل توجهی را تجربه کرده اید وجود دارد. 

  • عوامل اصلی پیری زودرس: از چه چیزهایی باید اجتناب کرد

مهمترین دلایل پیری زودرس، آسیب های محیطی است که شامل آسیب های ناشی از آفتاب و همینطور عادت های بد است مانند عادت های بد غذایی، ورزش محدود، سیگار کشیدن و مصرف بیش از حد مشروبات الکلی و مصرف مواد مخدر است.

  1. قرار گرفتن بیش از حد در معرض ماوراء بنفش

قرار گرفتن در معرض بیش از حد ماوراء بنفش از جمله نور طبیعی خورشید (آفتاب گرفتن) و تختخواب برنزه اولین علت پیری زودرس است. 

گاها افراد فکر میکنند برنزه شدن آنها را زیبا و جوان میکند؛ در صورتی که برنزه شدن بیش از حد و قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش باعث چین و چروک پوست و از بین رفتن کلاژن می شود که منجر به پیری می شود. 

  1. استعمال دخانیات

استعمال دخانیات باعث ایجاد انقباض عروق خونی می شود که منجر به کاهش اکسیژن به پوست و همچنین آسیب اکسیداتیو در پوست می شود. دکتر لورن لووی متخصص پوست میگوید: “استعمال سیگار باعث از بین رفتن کلاژن و انعطاف پذیری و الیاف الاستیک و پروتئینوگلان ها می شود که باعث ایجاد چین و چروک می شوند.”

  1. مصرف بیش حد مشروبات الکلی

استفاده از مشروبات الکلی نیز باعث خشک شدن پوست و ظهور چین و چروک در صورت می‌شود. الکل آب بدن را از بین می‌برد، بنابراین پوست شما ظاهری خشک و شکننده خواهد داشت.

دکتر لوی گفت: “فقط تصور کنید که پوست شما چه چیزی را تجربه می کند.”با قرار گرفتن در معرض مکرر و مزمن الکل، پوست می تواند استرس اکسیداتیو داشته باشد، که منجر به آسیب می شود. الکل می تواند به رگهای خونی گشاد شده با قرمزی صورت منجر شود که به ظاهر پیری پوست نیز کمک می کند.

  1. کم خوابی و یا بی خوابی

وقتی که شما خواب مفید ندارید و به اندازه ای که بدن نیاز دارد استراحت نمیکنید، علاوه بر آسیب رساندن به بدنتان، به چشم و قدرت بیناییتان هم آسیب میزنید و باعث پیری پوست خود می شوید زیرا بدن شما انرژی مورد نیاز را دریافت نکرده است.

  1. رژیم غذایی بیش از اندازه

در طی روند پیری، حجم صورت از جمله کلاژن از بین می رود.

دکتر لورن لووی همچنین میگوید: با رژیم های غذایی بیش از حد یا غذا خوردن بدون برنامه، از دست دادن شدید حجم صورت می تواند رخ دهد که ظاهر پیری بیشتری ایجاد می کند.

  • علائم هشدار دهنده پیری زودرس

برخی از این علائم شامل چین و چروک بیش از حد در اطراف چشم یا دهان، برآمدگی ابروها یا لکه های آفتاب در صورت، گردن یا دست ها می باشد. لک شدن پوست در صورت و از بین رفتن حجم صورت، همه از ویژگی های پیری زودرس هستند. از بین رفتن حجم صورت یکی از اولین علائم هشدار دهنده، به همراه خطوط و چین و چروک است.