ی. دسامبر 29th, 2019

زندگی با علمی نو و عشقی تازه

با علم,خوب زندگی کنیم

سواد رسانه؛ راه‌حلی برای آسیب‌های دنیای مجازی

1 min read

فضای مجازی همونقدر که می‌تونه مفید باشه. همونقدر هم خطرناکه. بارها شنیدیم که عکس‌ها و اطلاعات شخصی افراد تو فضای مجازی منتشر شده. یا اطلاعات بانکی و مالی که بین افراد مختلف رد و بدل می‌شه به سرقت رفته. باج‌هایی از افراد مختلف گرفته می‌شه که اطلاعات‌شون رو افشا نکنن و مواردی از این دست که همیشه به گوشمون می‌رسه. این‌ها دقیقا خطرات فضای مجازی هستن. شاید بشه گفت خطرات دنیای آنلاین. بازی‌های رایانه‌ای، اعتیاد به دنیای آنلاین، فریب افکار عمومی و موارد دیگه هم شامل این خطرات می‌شن. حالا چجوری باید با این خطرات روبرو شد؟ چجوری می‌شه حداقل این خطرات رو کمتر کرد؟

رسانه چیست؟

قبل از اینکه سراغ سواد رسانه بریم. بهتره با تعریف رسانه آشنا بشیم. رسانه هر منبعیه که اطلاعات و داده‌هایی رو به ما می‌رسونه. از فعل رساندن گرفته شده. روزنامه، تلویزیون، رادیو، اینترنت، ماهواره و … رسانه‌هایی هستن که همه‌مون می‌شناسیم. تقریبا همه‌مون تو خونه تلویزیون داریم. روزنامه رو هر روز تو دکه‌ها می‌بینیم و از اینترنت هم روی گوشی‌ها و دستگاه‌های دیجیتالمون استفاده می‌کنیم. این رسانه‌ها سعی دارن پیامی رو به ما برسونن. پیامی از یک شخص، پیامی از یک خبرگذاری، پیامی از یک تفکر و یا پیامی از جایی نامعلوم. این تعریف ساده‌شده‌ی رسانه‌ست.

سواد رسانه چیست؟

به زبان ساده‌تر بگیم. سواد رسانه یعنی سواد استفاده از رسانه. سواد استفاده‌ی صحیح و به جا از رسانه.

وقتی بچه بودیم و زیاد نزدیک تلویزیون می‌نشستیم و یا خیلی زیاد تلویزیون می‌دیدیم معمولا از پدر و مادرمون یه هشدار می‌گرفتیم تا کم کم یاد بگیریم چجوری از تلویزیون استفاده کنیم. این سواد استفاده‌ از رسانه‌ای مثل تلویزیونه. پدر مادرا اجازه نمی‌دادن فیلم خشن ببینیم. برنامه‌های کودک مخصوص بچه‌ها وجود داره و همه‌ی این چیزا سواد ما از رسانه‌ی تلویزیون هستن.

اما اینترنت دنیای پیچیده‌تریه. چرا که شما تنها و تنها از یک منبع پیام‌ها رو دریافت نمی‌کنید. بلکه خودتون هم می‌تونید یک رسانه باشید. تلگرام، اینستاگرام، فیسبوک، توییتر و خیلی جاهای دیگه که به عنوان فضای مجازی می‌شناسیم حالا تبدیل به رسانه‌های جمعی و گروهی شدن. همه می‌تونن یک اکانت داشته باشن و با هم در ارتباط باشن. اگر سواد رسانه نداشته باشید و ندونید چجوری از اونا استفاده کنید خطرات زیادی پیش روتونه. ممکنه اکانت‌تون هک بشه و دزدی اطلاعات اتفاق بیفته. ممکنه افرادی به عکس‌های شخصی شما دسترسی پیدا کنند. اخاذی تا دلتون بخواد تو این دنیای وحشتناک اتفاق می‌افته و هزاران مسئله‌ی دیگه.

تنها چیزی که می‌تونه جلوی این اتفاق‌ها و خطرات رو بگیره. یادگیری شیوه‌ی صحیح استفاده از اوناست. چیزی که بهش می‌گیم سواد رسانه. متاسفانه سواد فضای مجازی تو کشور ما بسیار کمه و کلاهبرداری‌های زیادی اتفاق می‌افته که باعث می‌شه بعضی خانواده‌ها دچار مشکلات وحشتناکی بشن. نوجوان‌ها هدف اصلی هستن. هدف‌هایی که هنوز این سواد رسانه‌ای رو ندارن و به راحتی می‌شه اون‌ها رو فریب داد و امنیت اطلاعات‌شون به خطر می‌افته. پس تنها راه اینه که سواد رسانه‌ای همه‌گیر بشه و همه با خطرات این فضاها و دزدی‌ها و کلاهبرداری‌ها و اخاذی‌هایی که تو این فضا انجام می‌شه آشنا بشن و قبل از اینکه این خطرات متوجه‌شون بشه راه‌حل‌هایی داشته باشن.

چرا سواد رسانه ضروریه؟

سواد رسانه فقط مربوط به استفاده از فضای مجازی نیست. فضای مجازی فقط بخشی از این ماجراست که البته نسبت به سایر بخش‌ها مهم‌تره. اما سواد رسانه در دنیای آنلاین به موارد دیگه‌ای هم مربوط می‌شه. تو شبکه‌های اجتماعی روی دین و مذهب دست می‌ذارن، اعتقادات ما مثل محرم و اربعین رو نشونه می‌گیرن. ذهن ما رو منحرف می‌کنن و سایت‌های مستهجن و پورنوگرافیک باعث می‌شن تا نوجوان‌ها و جوان‌ها تخریب بشن.

خبرهایی هر روز منتشر می‌شن که معلوم نیست از کدوم منبع و کدوم رسانه هستن. بی‌احترامی‌هایی به محرم، اربعین، دین و فرهنگ می‌شه و تاثیر بسیار زیادی روی تفکر جامعه دارن و ممکنه جامعه رو به به بیراهه بکشن. بازی‌های رایانه‌ای به صورت مستقیم روی روان بچه‌ها، نوجوان‌ها و جوان‌ها تاثیر می‌گذاره. روحیات‌شون رو تغییر می‌ده و حتی اون‌ها رو به این بازی‌ها معتاد می‌کنه. سواد رسانه ضروریه چون باید یاد بگیریم چجوری در برابر این خطرات یک سپر محافظتی داشته باشیم.

وقارفرد دات کام سایت جامع سواد رسانه‌ای و مشکلات فضای مجازی

سایت‌های زیادی وجود دارند که سواد رسانه‌‌ رو ترویج می‌کنن. اما هیچکدوم به صورت تخصصی روی این موضوع کار نمی‌کنن. سایت شخصی وقارفرد دات کام با آدرس www.vagharfard.com یک مجله‌ی خبریه که تمام موارد مربوط به فضای مجازی، مشکلات فضای مجازی، تاثیر دنیای آنلاین بر روی کودکان و نوجوانان و … رو به صورت تخصصی بررسی می‌کنه.

یک مجله‌ی خبری که برای پدرمادرها طراحی شده تا آسیب‌های خانواده رو به کمترین میزان ممکن برسونن. سواد رسانه‌ چیزیه که باید به صورت اصولی آموزش داده بشه و اگه دنبال یک مرجع کامل هستید که اون رو یاد بگیرید سایت شخصی آقای وقارفرد جاییه که می‌تونید بهترین استفاده رو از ازش داشته باشید. زندگی زناشویی، احادیث و زندگی اسلامی-ایرانی بخش‌های دیگه‌ی این سایت هستن که هر روز آپدیت می‌شن و مطالب جدیدی منتشر می‌شن که برای ترویج سبک زندگی اسلامی یک منبع معتبر و کامله. سری به این سایت بزنید و سواد رسانه‌ای‌تون رو بالا ببرید.