د. دسامبر 30th, 2019

زندگی با علمی نو و عشقی تازه

با علم,خوب زندگی کنیم

مهمترین عوامل طلاق در ایران

طلاق در ایران موضوعی است که متاسفانه در سال‌های اخیر به صورت تصاعدی رشد داشته به گونه‌ای که طبق آمارهای اعلام شده از هر ۱۰۰ ازدواج که در شهرهای بزرگ ایران به انجام می رسد یک مورد از این ازدواج‌ها به طلاق می‌انجامد از مهمترین عوامل طلاق میتوان به دخالت خانواده ها نبودن تفاهم و نبودن انگیزه اشاره کرد.

طلاق در ایران در دهه های اخیر به صورت چشمگیر رشد داشته است به صورتی که در شهرهای بزرگ مانند تهران از هر 100 مورد ازدواج که صورت می گیرد یک مورد آن به طلاق ختم می شود. این وضعیت بسیار بحرانی و نگران کننده است برای حل مشکلی ابتدا باید دلایل آن مشکلات فکر و سپس با توجه به توانایی لازم برای دلایل به وجود آمدن آن مشکل، نسبت به حل مشکل اقدام کنیم.

نداشتن شناخت کافی اولین عامل طلاق

اولین عاملی که می تواند منجر به طلاق میان زوجین گردد این است که زوجین قبل از اینکه به عقد یکدیگر در آیند دارای شناخت کافی از شرایط یکدیگر نیستند.

اگر بخواهیم به صورت دیگری این موضوع را بررسی کنیم برای آن باید بگوییم که قبل از ازدواج خود فرد و خانواده‌اش نسبت به ویژگی ها و شخصیت های رفتاری شریک آینده زندگی اش آگاهی لازم را نداشته و به صورت کورکورانه اقدام به ازدواج می کند. توصیه کارشناسان در این زمینه این است که قبل از ازدواج حتماً به موضوع شناخت کامل و توجه به ویژگی ها و خصوصیات شریک زندگی آینده تان توجه ویژه‌ای داشته باشید و تا کاملا شناخت کامل را حاصل نکرده‌اید به ازدواج مبادرت ننمایید.

دل بستن به ایجاد تغییرات در افراد یکی دیگر از عوامل طلاق

یکی از مهمترین عوامل طلاق در ایران این می باشد که زوجین در هنگام ازدواج با چنین دیدی وارد زندگی مشترک می‌شوند که می‌توانند در شریک زندگی خود تغییراتی ایجاد کرده و او را مطابق میل خود بسازند اما چیزی که در این موارد اکثراً رخ می‌دهد این است که بعد از ازدواج هیچ گونه تغییری ایجاد نشده و همچنین در اثر اصرار برای تغییر در فرد در مواردی که پیش می آید لجبازی دعوا و قهر می باشد که در نهایت همه اینها و زیاد شدن این رفتارها آدم خسته شده و در نهایت زوجین راضی به طلاق می گردند.

نبودن انگیزه و هیجان از مهمترین عوامل طلاق

یکی دیگر از عوامل طلاق در ایران تکراری شدن زوجین برای یکدیگر و همچنین نداشتن هیجان کافی برای ادامه زندگی می باشد. باید بگویم که رابطه زناشویی مانند یک گیاه می باشد و برای رشد و ترغیب آن باید به خوبی به آن رسیدگی کرد و آن را پرورش داد منظور ما از این مثل این بود که برای داشتن یک زندگی خوب و ایده آل در تمامی طول عمر باید دائماً در حال انجام کارهای هیجان انگیز و انگیزشی باشید تا بتوانید همسر خود را دارای امید و انگیزه کنید تا به خوبی و خوشی در کنار هم زندگی کنید.

دخالت خانواده های زوجین عامل طلاق

متاسفانه یکی از موارد ناشایستی که بعد از ازدواج میان زوجین رخ می دهد این است که خانواده های آنها در اموری که فقط مربوط به خود زوجین است و کسی حق دخالت در آنها را ندارد اظهار نظر کرده که این مورد ایجاد مشکلات فراوانی را برای زندگی زوجین می کند.

از عواملی که این مشکل را به وجود می آورد این است که فرد به خانواده‌اش وابستگی داشته و سعی در حفظ شخصیت و مقام آنها در مقابل همسرش می کند و با طرفداری های بیجا از خانواده‌اش و بی اهمیتی به همسرش، او را از دست داده و این مورد ایجاد مشکلات فراوانی را در زندگی مشترک می کند.